Gerda Roosval-Kallstenius, Sjöbodbrygga

Klubbat för:

140000 SEK

Utropspris

150 000-200 000 SEK

GERDA ROOSVAL-KALLSTENIUS
1864-1939
Sjöbodbrygga - Sladö
Signerad och daterad Gerda Roosval 88. Olja på duk, 96 x 134 cm

LITTERATUR
Charlotte Klingberg: En blå hyacint i Paris - Gerda Roosval-Kallstenius, hennes värld och verk, Rönnells antikvariat, 2009, omnämnd sidan 34, illustrerad bild 34

Sommaren 1888 for Gerda Roosval med sin blivande make Gottfrid Kallstenius till Sladö i Tjusts ytterskärgård strax utanför Västervik, söder om fyren Storkläppen, för att måla. Sladö i havet med sin gamla by, sina uråldriga hamlade lindar och sin fina flora och fauna blev platsen för parets friluftsmåleri. Gerda utförde detta år denna friska och ljusdränkta målning med några barn på en brygga. En av hennes absolut främsta målningar från denna tid.

bildtext:
Gerda Roosval i ateljén i Stockholm 1888. Den aktuella målningen skymtar fram på golvet bakom staffliet. Foto Gottfrid Kallstenius.

33

2018-06-05