Ferdinand Bol, hans krets, omkring 1640

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

FERDINAND BOL
hans krets, holländsk skola, omkring 1640
Flicka med blomsterkorg
Olja på duk, 74 x 64 cm, den övre delen har tidigare varit valvformad
På baksidan märkt U.G.

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS:
Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

LITTERATUR:
Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 345, avbildad i interiör i Biblioteket på Lennartsnäs slott, sidan 349, omnämnd

111

2018-06-05