Eva Bonnier, Utsikt från Eva Bonniers ateljé

Klubbat för:

Osåld

80 000-100 000 SEK

EVA BONNIER
1857-1909
Utsikt från Eva Bonniers ateljé i Paris
Signerad och daterad Eva Bonnier -89. Olja på kartong, 33 x 24 cm.
Stämplad "4" på baksidan.

I ett brev från Paris daterat 29 april 1889 skriver Eva Bonnier: "/Nu skall jag måla af min trädgård, eller rättare sagt trädgården utanför mina fönster, som just nu är snöhvit af alla blommande träd,/"

Eva Bonnier var framför allt sysselsatt med realistiska motiv i ett finstämt valörmåleri och hon var väl bekant med tidens olika konstriktningar. I Paris studerade hon under 1880-talet på Académie Colarossi och var då bosatt i kvarteren kring Montparnasse. Hon beundrade mycket Jules Bastien-Lepage men lyckades aldrig träffa honom i Paris på grund av hans sjukdom. Eva Bonniers konstnärliga produktion omfattar tiden från 1878 till och med 1894 då hon valde att sluta måla. Hon ägnade sitt relativt korta konstnärskap åt att måla framför allt porträtt men även sensibelt utförda exteriör målningar. Hon hade ett levande intresse för människor och sökte i sina porträtt att fånga varje modells karaktär och egenart - inte konventionen.

Hennes mecenat - och donationsverksamhet har haft stor betydelse för det svenska konstlivet. Hon donerade bland annat medel för utförandet av Milles´ "Bågspännaren" vid Liljevalchs konsthalls stora entré. Sin stora kärlek i livet var skulptören Per Hasselberg.

30

2018-06-05