Elisabeth Keyser, En konfirmand i Normandie

Klubbat för:

160000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

ELISABETH KEYSER
1851-1898
En konfirmand i Normandie
Signerad och daterad Elisabeth Keyser Paris -89. Olja på duk, 116 x 75 cm.

UTSTÄLLD
Svenska konstnärinnors utställning, Konstakademien, Stockholm 1911

Som ung och lovande konstnär reste Elisabeth Keyser till Paris för att studera måleri 1878. Hon stannade mer än tio år och nådde ett erkännande som få av sina kvinnliga konstnärsvänner. I Paris började Keyser gå i skola för de kända konstnärerna León Bonnat och Gustave-Claude-Etienne Courtois. Hennes måleri influerades med tiden av de nya svängningarna i konstens huvudstad, och hon blev en av de svenska impressionisterna med Carl Trägårdh i spetsen.

Elisabeth Keyser ställde ut på Parissalongen under hela 1880-talet och var den enda svenska kvinnan som fick ett hedersomnämnande. Det är i Frankrike som hennes talang blommar ut, precis som för de andra svenskorna som reste dit - Julia Beck, Clara Löfgren, Charlotte Wahlström och många fler.

I katalognumret visar Elisabeth Keyser prov på hur skicklig målare hon blev under åren i Frankrike, med långt driven känsla för ljus och färger. Att som motivval använda en konfirmand som modell låg mycket i tiden efter att Jules Bastien-Lepage målat 1875 "Une Communiante". Flera svenska konstnärskollegor tog efter Bastien-Lepage och målade franska konfirmander, bland andra Hugo Salmson 1882 och Georg Pauli 1886.

29

2018-06-05