Bénigne Gagneraux, Sacrifice à l´amour

Klubbat för:

65000 SEK

40 000-50 000 SEK

BÉNIGNE GAGNERAUX
Frankrike, Dijon 1756-1795 Florens
Sacrifice à l'amour
Signerad och daterad Gagneraux fecit 1783. Sepia och täckvitt på papper, 56,5 x 46 cm
Signed and dated Gagneraux fecit 1783. Brown sepia and opaque white on paper.

LITTERATUR
Birgitta Sandström (doktorsavhandling): Bénigne Gagneraux 1756-1795 : éducation, inspiration, oeuvre, Stockholm 1981, omnämnd i verkförteckningen, i grupp XIII, sidan 95, nr 168

81

2018-06-05