Antoine Pesne, efter, Porträtt, ett par

Klubbat för:

130000 SEK

Arviointi

125 000-150 000 SEK

Kuvaus

ANTOINE PESNE, efter
Porträtt av Adolf Fredrik, kung av Sverige, hertig av Holstein-Gottorp (1710-1771), iklädd hermelinbrämad mantel och bärandes Serafimerordens ordenstecken och kedja, och av drottning Lovisa Ulrika (1720-1782) iklädd broderad klänning med hermelinbrämad blå mantel med påsydda broderade kungliga kronor, i palatsinteriör med rigsregalierna vilande på hyende - 1 par, stående höftbilder
Olja på duk, 122 x 99 cm respektive 121,5 x 99 cm (2)
Rikt skurna och förgyllda ramar i rokokostil, krönt med lilla riksvapnet och drakvingar i Hårlemans art och i hörnen kungliga krönta kronor.

PROVENIENS
Gustafsviks herrgård, Varnums socken, Värmland
därefter i arv fram till nuvarande ägare

70

Päivämäärä:

2018-06-05