André Lhote, Nature Morte

André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte
André Lhote, Nature Morte

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

ANDRÉ LHOTE
Frankrike 1885-1962
Nature Morte
Signerad A. Lhote. Olja på duk lagd på kartong, 22,5 x 17,5 cm.

PROVENIENS
Galerie l'Effort Moderne, Léonce Rosenberg, Paris, no 618

André Lhotes konstnärsgärning, som en av de tongivande franska modernisterna, kom att vara av stor betydelse för såväl sin samtid som för kommande generationer. För oss svenskar var han kanske mest betydelsefull som inflytelserik lärare till flera av våra största svenska 1900-talskonstnärer, däribland Georg Pauli, prins Eugen, Maj Bring, Olle Baertling, Bengt Lindström, Philip von Schantz m.fl. Under det senaste året har André Lhote varit högaktuell för den svenska publiken med en omfattande utställning på prins Eugens Waldemarsudde.

De egna konststudierna inleddes i Paris på École des Beaux-Arts där han studerade skulptur under åren kring förra sekelskiftet. Samtidigt började han måla på sin fritid och flyttade 1905 till en egen ateljé för att fullt ut hänge sig måleriet. Impressionismen påverkade hans tidiga verk med förebilder som Cézanne och Gauguin. Den första separatutställningen ägde rum på Galerie Druet 1910. Tre år senare var det dags för internationell premiär med den första utställningen utanför hemlandets gränser, i Sverige, hos Sveriges Allmänna Konstförening (SAK) som bekostades av prins Eugen.

Det var dock inom kubismen som Lhote verkligen kom att finna sitt eget personliga uttryck och han blev snart en del av det nya avantgardet tillsammans med bland andra Metzinger, Gleizes, Villon, Picabia m.fl. Efter första världskriget, där han blev inkallad men före krigsslutet avskedades, blev han så del av en kubistisk konstnärsgrupp som stöddes av Léonce Rosenberg, varifrån auktionens målning härrör. Lhotes betydelse som omtyckt lärare, för sina omkring 1500 elever under åren, på olika konstskolor och särskilt den egna, som grundades i Montparnasse 1922, går inte nog att understryka. Lhotes verk finns idag representerade i samlingar på världens främsta museer och institutioner och här erbjuds nu en möjlighet att med detta utsökta stilleben förvärva en liten pärla av en av våra mest bejublade konstnärer.

93

2018-06-05