Anders Zorn, Alma I - stående flicka

Klubbat för:

260000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

ANDERS ZORN
1860-1920
Alma I - stående flicka
Signerad och daterad Zorn 1910. Patinerad brons, höjd 22 cm.
Gjutarmärkt Otto Meyer fud

LITTERATUR
Tor Hedberg: Anders Zorn, SAK 1924, del II, jämför bild på sidan 130
Gerda Boëthius: Zorn, Stockholm 1949, sidorna 484-485, jämför bild, fig. 277
Birgitta Sandström: Skulptören Anders Zorn, Zornsamlingarna, Mora 1999, sidorna 95-96, jämför bild 90 på sidan 95

Under flera år arbetade Anders Zorn med den statyett som han gav namnet Alma. Det är en stående naken flicka med armarna hängande rakt ned vid sidorna. "Den vackra Alma " som Zorn kallar henne i sina Självbiografiska anteckningar, hette Alma Lind. Hon kom från Grisslehamn och Zorn hade träffat henne under ett besök hos Albert Engström.

69

2018-06-05