Urnor, Frankrike, Louis-Philippe

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

URNOR, ett par, Frankrike, Louis-Philippe, parställda, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantigt postament med kymationbård, fronten med romersk krigare respektive romarinna, sidorna med bevingade facklor, krönta av mediciformade urnor med ymnig dekor av växtornamentik, uppsvängda hänklar, mynningen med pärlstav och jonisk kymation, höjd 42 cm, slitage

1105

2017-12-12