Spegellampett, sengustaviansk, av Lundén & Löfgren

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

LAGO LUNDÉN (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819) & ERIC LÖFGREN (spegelmakare i Stockholm verksam omkring 1700-talets slut), spegellampett, sengustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, signerad L.LUNDEN och E L samt Stockholms hallstämpel 179?, träskuren dekor pastellage, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, krönt av bandrosett, ramen med porfyrimitation, fleuronger och kymation, ljusarm i mässing, oval 78 x 56 cm, rosetten med lagning, förgyllningen med åldersrelaterad krackelyr

1161

2017-12-12