Sakral skulptur, sengotik

Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik
Sakral skulptur, sengotik

Klubbat för:

14400 SEK

Schätzwert

15 000-20 000 SEK

Beschreibung

SAKRAL SKULPTUR, sengotik, 1400-talets slut/1500-talets början, sannolikt flamländskt/nederländskt arbete, Kristus uppstånden, fullplastisk, troligen valnöt, färgrester av mörkt rött samt grå karnation, höjd 73 cm, skador, delar saknas
Ursprungligen har skulpturen möjligen ingått som krön på ett altarskåp

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, våren 1978, nr 1186, avbildad plansch 99

1005

2017-12-12