Ljuskrona, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, s.k. kungsholmstyp, för sex ljus, burformad stomme i brännförgylld mässing, behängd med glaslöv och margueriter, blåsta vridna stamglas, stavverk med pärlor och rosetter, obelisker, avslutande fasetterad kula, höjd 82 cm, slitage, nagg, ställvisa kompletteringar, spår av spjut

1086

2017-12-12