Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

55000 SEK

40 000-50 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, pagodformat krön, övre kjolen med blått glas mot genombrutet beslag, dragare med bågar, kronringen med dekor av maskaroner och rombformade rosetter, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, lösa manschetter, höjd 105 cm, obetydliga nagg, krönglaset senare

1089

2017-12-12