Konsolbord & spegel, sengustavianska, Jonas Frisk

Klubbat för:

55000 SEK

60 000-80 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord och spegel, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerad dekor, konsolbordets sarg med kymation och dukatsnitt, sex ben med överkragning, bladhölster, à la greque, avsmalnande ben med fjällskuren dekor, sockel med sandat ytskikt, sidorna med porfyrimitation, skiva av bleu turquin, höjd 81, 131,5 x 32, cm, spegelns krön med palmblad, lunettformat fält med parställda svanar mot sandat ytskikt efter förlaga av Charles Percier och P.F.L. Fontaine, ramen med dukatsnitt, nedre sargen med konsoler och fleuronger, kvicksilverfolierade originalglas, 206 x 92 cm, smärre slitage och förgyllningsskador, ställvis dekorbortfall, torrsprickor, krönet med skarv

PROVENIENS:
Sörby gård, Södermanland
Inom nuvarande ägarens familj sedan 1828

LITTERATUR:
Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113-129, text om Jonas Frisks verksamhet
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 55, jämför interiör från 1820-talet av C.J. Ljunggren, sidan 128f, jämför konsolbord och speglar

1069

2017-12-12