Konsolbord, sengustavianskt, tillskrivet Masreliez

Klubbat för:

55000 SEK

Schätzwert

40 000-50 000 SEK

Beschreibung

JEAN BAPTISTE MASRELIEZ (formgivare och ornamentbildhuggare i Stockholm 1753-1801) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, sargen med dekor av äggstav, fält med pärlstav och vinlövsbård, hörnfleuronger, kymationbård, avsmalnande kannelerade ben, skiva av carraramarmor med påskrift H. Fahlroth Oscarshamn, höjd 75,5, 112 x 52,5 cm, smärre skador, benen något kortade, skivan med ställvisa nagg samt ett mindre avslag

LITTERATUR:
Ursula Sjöberg & Ingrid Sjöström: Masreliezrummen, Stockholm 2015, sidan 54, jämför konsolbord i salongen

1200

2017-12-12