Karl Nordström, Månuppgång, Bohuslän

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

KARL NORDSTRÖM
1855-1923
Månuppgång, Tjörn, Bohuslän
Signerad KN. Olja på duk, 34 x 47 cm.
Troligtvis utförd omkring 1897

UTSTÄLLD
Riksförbundet för bildande konst, Utställning 59 (med titeln: Månsken, Bohuslän)
Karl Nordström. Minnesutställning, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1955, utom katalog (med titeln: Månsken, Bohuslän)

Stilistiskt relaterad till Hartippen på Tjörn, från 1897 (Göteborgs Konstmuseum) (utst. kat., Prins Eugens Waldemarsudde, Karl Nordström. Konstnärernas konstnär, 15 februari-25 mars 1914, nr. 29, avbildad ss. 154-155). Nordström behandlade motivet redan 1893 i Månuppgång, Hartippen, Tjörn (Norrköpings Museum) (op. cit., nr. 21, avbildad ss. 88-89).

Efter sin återkomst från Frankrike bosatte sig Nordström tillsammans med sin hustru Tekla Lindström vid hans föräldrahem i Hoga på Tjörn på Sveriges västkust. I ett brev till Richard Bergh från Hoga sommaren 1891 ger Nordström uttryck för sin egen poetiska och känslomässiga hållning gentemot sin hembygds karakteristiska natur. Den aktuella målningen skulle kunna tjäna som illustration till hans beskrivning (T. Svedfelt, Karl Nordströms konst. Ett urval målningar och teckningar, 1939, s. 14):

"Här är lugnet - det absoluta lugnet. Inte ett ljud. Paradis för slappa nerver. Intet solsken - en självsvalkande violett ton över berg och kullar och fältens grönska som lent sammet i breda våder."

Under mitten av 1890-talet genomgår Nordströms måleri en förändring. Det är landskapets kroppslighet som nu kommer att fascinera Nordström, hur det under påverkan av skiftande atmosfäriska förändringar vrider och vänder på sig. Hans landskap från denna period är mer att betrakta som porträtt av de karaktärsfulla bergsknallarna på Tjörn än naturalistiska avbildningar. Upplevelsen av tidlöshet paras med en vemodig innerlighet genom den omsorgfulla analysen och återgivandet av naturen i syntetisk form och färg.

Mellan åren 1893 och 1896 levde och verkade Richard Bergh, Nils Kreuger och Karl Nordström med sina familjer i Varberg, den s.k. Varbergsskolan. Richard Bergh ansåg att Nordström fann sitt sanna konstnärliga kall först efter varbergsåren och har träffande beskrivit dennes nya oinsmickrande landskapsmåleri (R. Bergh, Karl Nordström och det moderna stämmningsmåleriet, i Ord & Bild, 1897, s. 108):

"Den natur han numera ger oss är icke en natur för barn och ungdom att leka och svärma uti, det är en natur för män - att grubbla i."

2080

2017-12-13