Carl Gustaf Pilo, tillskriven, Juliane Marie

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CARL GUSTAF PILO
1711-1793, tillskriven
Porträtt av drottning Juliane Marie av Danmark klädd i vit silverbrokad och kronbeströdd hermelinsbrämad mantel bärandes ordenen de l´Union Parfaite - midjebild
Olja på duk, 78 x 63 cm.
Kung Fredrik den V:s gemål.

PROVENIENS
Fållans/Follans Gård, Trångsund

2116

2017-12-13