Bruno Liljefors, Räv och gräsand en vinterdag

Klubbat för:

100000 SEK

100 000-125 000 SEK

BRUNO LILJEFORS
1860-1939
Räv och gräsand en vinterdag
Signerad Bruno Liljefors. Olja på duk, 35 x 50 cm.

PROVENIENS
Direktör John Larsson, Nyköping

LITTERATUR
Konst i svenska hem - målningar och skulpturer från 1800 till våra dagar, åttonde delen, Göteborg 1942, omnämnd sidan 414, samling 687

2089

2017-12-13