Bordslampor, 1800-talets mitt, Ryssland

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

BORDSLAMPOR, ett par, 1800-talets mitt, sannolikt Moskva, förgylld och mörkpatinerad brons, postament med roulettedekor, stående karyatider med lotuskapitäl, höjd 68 cm, konverterade rovoljelampor

LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 198, jämför rovoljelampor ur priskuranter

1078

2017-12-12