Baljfåtöljer, sengustavianska, Ephraim Ståhls art

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Ephraim Ståhls art, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgyllda, uppsvängd rygg med kymation, armlän med sfinxhuvuden, sarger med romber och palmetter, hörnfleuronger, sabelformade ben, obetydliga förgyllningsskador

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 235 jämför baljfåtöljer av Ephraim Ståhl

1102

2017-12-12