Almos Jaschik, Förhoppningar - Remények

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ALMOS JASCHIK
Ungern 1885-1950
Remények - förhoppningar (troligen efter en dikt av poeten Petusi)
Signerad Jaschik. Akvarell och blyerts på papper, 43,5 x 34 cm.

PROVENIENS
Ignas Scheynius (1889-1959) svensk-litauisk författare och diplomat i litauisk tjänst. Han var, efter Litauiens utropande som självständig republik 1918, Litauens sändebud först i Köpenhamn, sedan i Helsingfors och därefter i Sverige.
Ignas Scheynius anses vara en av den litauiska litteraturens främsta modernister.

2198

2017-12-13