Valerio Castello, efter, Kristus

Klubbat för:

210000 SEK

175 000-200 000 SEK

VALERIO CASTELLO
efter, tysk skola, 1700-tal
Kristus och äktenskapsbryterskan
Olja på duk, 137 x 196 cm.

Originalet är utfört 1655 och finns på Gemäldegalerie Alte Meister - Staatliche Kunstsammlungen i Dresden med titeln "Die Ehebrecherin vor Christus".

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Familjen Leuhusen

3123

2017-06-08