Suzani broderi, Shahrisyabz Uzbekistan

Klubbat för:

260000 SEK

Arviointi

40 000-50 000 SEK

Kuvaus

SUZANI broderi, Shahrisyabz, Uzbekistan, 1800-talet, tre sammansydda våder med polykromt silkesbroderi på linnebotten, bred bård med blomranka, bomullsfoder med tryckt dekor, ca 218 x 166 cm, fläckar, hål, smutsig

PROVENIENS
Greve och Civilingenjör Hans Gotthard Wachtmeister, född på Hildesborg 1874 och dog i Malmö 1950, vidare i arv till nuvarande ägare.

HISTORIK
Shahrisabz är en stad i Uzbekistan, belägen omkring 80 km söder om Samarkand. Den är mest känd såsom Timur Lenks födelseort och hyser bland annat dennes sommarpalats. Timur Lenk (1336-1405) var en mycket framgångsrik turk-mongolisk fältherre och skapare av dynastin Timuriderna. Den gamla stadskärnan är sedan år 2000 av Unesco klassad som världsarv.
Dessa textilier var en viktig del av brudens hemgift.

2187

Päivämäärä:

2017-06-07