Skrivställ, empire, från Karl XV:s samling

Klubbat för:

44000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

SKRIVSTÄLL, högklassigt arbete i empire, fristående, brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel buren av sköldpaddor, sarger med korslagda fjäderpennor, ena kortsidan med låda, svanformat draghandtag, krönt av ställ i form av fornromersk trirem, långsidan med emblem av flodgud och delfiner, ovansidan med behållare för bläck och sand, mittersta locket krönt av havsguden Neptunus, 34,5 x 12,5, höjd 23 cm, smärre slitage, lagning, sandströarens behållare saknas

PROVENIENS:
Gåva från Karl XV till skräddarmästare Fredrik August Schulze (1808-1889), som tack för morkullejakt på hans gård Rudboda, Lidingö

2280

2017-06-07