L. Schunemann, Porträtt av ung dam i blå dress

Klubbat för:

45000 SEK

Arviointi

35 000-40 000 SEK

Kuvaus

L. SCHUNEMANN
Tyskland aktiv 1651-1681
Porträtt av ung dam i blå dress
Signerad och daterad Lo: Schüneman fecit 1666. Olja på duk, 74 x 61,5 cm.
.
Möjligen föreställer porträttet Hedvig Eleonora av Holstein-Gottorp (1636-1715), senare drottning av Sverige, i och med sitt giftermål med Karl X Gustav.

3162

Päivämäärä:

2017-06-08