Schackbräde för drottning Lovisa Ulrika

Klubbat för:

75000 SEK

30 000-35 000 SEK

SCHACKBRÄDE för DROTTNING LOVISA ULRIKA, 1700-talets tredje fjärdedel, tillverkat av Christoph Schneidler (mästare 1746-1787, hovbokbindare 1754), guldpräglat skinnband, Lovisa Ulrikas spegelmonogram under kunglig krona, Swartsjö N:o 2., bård av a la grèque, hörnen med tre kronor, 32 schackpjäser skurna i ben och delvis bemålade i rött, höjd 4 - 9,5 cm, ask i masurbjörk medföljer, märkt 10 Rdr Banco, spelplanen ihopfälld 32,5 x 16, utfälld 32,5 x 32,5 cm, slitage, pjäser med smärre skador

Ett identiskt schackbräde finns avbildat i Gustaf Lundbergs porträtt av Lovisa Ulrikas kammarlakej Adolphe Badin från 1775.

PROVENIENS:
Drottning Lovisa Ulrika, Svartsjö slott, Sånga socken, Stockholms län

LITTERATUR:
Arvid Hedberg: Stockholms bokbindare 1460-1880, band II, Stockholm 1960, sidan 101ff
Frihetstidens konst, Signums svenska konsthistoria, Lund 1997, sidan 203, jämför Gustaf Lundbergs porträtt av Badin

Efter att Gustav III löst in Drottningholm till Kronan 1771, från sin mor Lovisa Ulrika, uppläts Svartsjö slott som hennes änkesäte fram till hennes död 1782. Här tillbringade hon sista åren av sitt liv på Svartsjö tillsammans med sin kammarlakej, Adolphe Badin, som kom till den kungliga familjen 1757 via Danmark från Västindien. I Gustaf Lundbergs berömda porträtt av Badin, från 1775, syns han avbildad med ett identisk schackbräde, hållande en vit springare i högra handen. Av numrering att döma fanns flera liknande schackbräden i änkedrottningens ägo på Svartsjö.

Det eleganta skinnbandet är utfört av Christoph Schneidler, som var hovbokbindare hos drottning Lovisa Ulrika från 1754, och har nämnts som Sveriges främste bokbindare genom tiderna.

2279

2017-06-07