Pehr Hilleström, Eldsvåda i en kyrkoby på landet

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

PEHR HILLESTRÖM
1733-1816
Eldsvåda i en kyrkoby på landet (nattscen)
Olja på duk fäst på pannå, 52 x 60 cm.
Utförd i början av 1800-talet

PROVENIENS
Konsthandlare Carl Ulrik Palm, Stockholm
Brandförsäkringsverket, Stockholm

LITTERATUR
Osvald Sirén: Pehr Hilleström d.ä. - Väfvaren och målaren - Hans Lif och hans Värk, Stockholm 1900, omnämnd i verkförteckningen som nr. 334 , "Till v. kyrktornet, några män bära en stege ditin, i medelgr. brinnande hus med halmtak. I fgr synes prästen leda släckningsarbetet". Målningen är ett motstycke till 'Eldsvåda i en landtby om natten'.

3017

2017-06-08