Parkskulptur, 1880-talet, Villeroy & Boch

Klubbat för:

110000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

PARKSKULPTUR, 1880-talet, Tyskland, föreställande Klotho med sin slända, signerad [Ale]x Schmidt 1881 och Villero[y & Boch] Merz[ig], stengods, höjd 171 cm, dekorskador, avslag

Företaget Villeroy & Boch grundades redan 1748 av Nikols Villeroy och Francois Boch som genom åren ingick i olika konstellationer med en rik produktutveckling till följd. 1879 övertog Villeroy & Boch en fabrik i Merzig där man under ledning av konstprofessor Alexander Schmidt inriktade sig på att tillverka byggnadsdetaljer, statyer och ornament av hög kvalitet för utsmyckning av så väl herresäten, som andra betydande byggnader och offentliga monumentala anläggningar. Dessförinnan hade man förfinat produktionen och framtagit ett beständigt hållbart material som över tid behöll sin kvalitativa utformning till skillnad från liknande produkter av sten som med tiden eroderar. Dessa produkter blev mycket uppskattade och välkända över hela världen.

2297

2017-06-07