Nautiluspokal silver 1600-tal

Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal
Nautiluspokal silver 1600-tal

Klubbat för:

320000 SEK

Utropspris

300 000-350 000 SEK

NAUTILUSPOKAL, ostämplad, Tyskland eller Holland 1600-talets mitt, nautilussnäckan med graverade blommor och fantasidjur, beslag i form av bevingade hermer, rund, välvd fot med dekor av drivna och ciselerade blommor och blad, vågig fotkant, snäckan uppburen av bevingad sjöjungfru, höjd 32 cm, snäckans längd 17 cm, sannolikt delvis omförgylld, snäckan med smärre sprickor

PROVENIENS
I nuvarande ägarfamiljs ägo sedan 1800-talets mitt.

UTSTÄLLNING
Silver från skånska slott och herresäten, Landskrona Slott 1963, katalognr 31 sidan 24.

LITTERATUR
Jacob von Falke, Die Kunstsammlungen seiner Majestät des Königs Karl´s XV von Schweden und Norwegen, 1871, jämför kat. nr 69.

European Silver 1500-1850 Nationalmuseum, jämför objekt 129, färgplansch sidan 125.

Med tanke på personliga släktrelationer finns en möjlighet att ovanstående pokal kan ha ingått i konung Karl XV:s och drottning Lovisas (född holländsk prinsessa) samling som skänktes och blev grunden till konsthantverksavdelningen på Nationalmuseum år 1873. Snäckornas infattning är närmast identiska.

2015

2017-06-07