Maria med Jesusbarnet, gotisk stil

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

MARIA med JESUSBARNET, gotisk stil, 1800-tal eller äldre, skulpterat elfenben, Maria stående i kontrapost, bär en fotsida klädnad och en mantel som faller i V-formade veck, i högra handen håller hon en bok, Jesusbarnet sitter på hennes vänstra arm, han bär en kolt och greppar om ett klot med vänster hand, hans högra arm är lagd om moderns hals, monterad på senare svärtat postament, skulpturens höjd 15,5 cm, smärre sprickor, dok med avslag

PROVENIENS:
Grevinnan Christina Charlotta De la Gardie (1798-1858) född Silfversparre, gift med Etienne Casimir De la Gardie (1787-1867)
genom gåva till dottern Amelia Carolina De la Gardie (1821-1883) gift med adelsmannen Arvid Posse (1820-1901) i hans första gifte
därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare

Gudsmodern med Jesusbarnet är ett av de vanligaste, mest älskade motiven i den västerländska konsten. Den aktuella lilla skulpturen har en utpräglad gotisk karaktär, men är av senare tillverkning , vilket syns bland annat på den stela hållningen mellan modern och barnet. Gotisk i stilen är dräktens veckning. Andra medeltida drag är Marias långa, tunna fingrar liksom de spetsiga skorna. Maria avbildas inte krönt - som man skulle vänta sig av Himlens drottning utan doket hålls på plats med ett enkelt band. Ovanligt nog har hon en bok i ena handen, jämför Jesus som Livets Ord. Jesusbarnet håller ett klot, som kan syfta på jordklotet eller äpplet, den förbjudna frukten - dvs. frälsningen genom den andre Adam (Jesus).

2268

2017-06-07