Lockbägare silver Lukas Neusser Augsburg

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

LOCKBÄGARE, av Lukas Neusser, Augsburg omkring 1650, både bägare och lock stämplade, cylindrisk på tre kulfötter, välvt lock med kulknopp, driven och ciselerad dekor av frukter och bandrosetter, på livet tre ovala medaljonger med reliefdekor av romerska kejsare, delvis förgylld, höjd 18 cm, vikt 495 g

2016

2017-06-07