Kabinettskåp, barock, Böhmen, Eger

Klubbat för:

115000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

KABINETTSKÅP, barock, omkring 1600-talets mitt, Böhmen, Eger, stomme i furu, fanerat med svärtat fruktträ, brännförgyllda och graverade beslag, lådor tillverkade i ek, fyllningar med rik reliefdekor av figurscener och delvis infärgad intarsia, omfattningar av hopplister, övre delen med öppningsbart lock, inredning av åtta lådor, nyckel medföljer, höjd 29, 35,5 x 23,5 cm, smärre dekorskador

PROVENIENS:
Grosshandlare Arthur Werner Wesslau (1877-1939), Stockholm

LITTERATUR:
Johan Knutsson: Kabinettskåp på Skokloster, Bålsta 1985, sidan 31f, 54 & 68ff

Den västerländska kulturen bygger på två huvudströmningar: kristendomen och den grekisk-romerska antiken. Främst under renässansen och barocken - men även senare - möts motiv från båda grupper i alla former av konst, inklusive musik och litteratur, liksom inom konsthantverket. Bekantskap med dem hörde till den självklara bildningen inom de ledande samhällsklasserna. Här fanns också allt som kan engagera människor: rätt och orätt, kraftprov och kärlek, egna känslor och högre makters ingripande. Kabinettsskåpets motiv är hämtade från Bibeln, Första Moseboken och Första Konungaboken. På dörrarnas utsida och insida finns fyra scener ur Jakobs liv - Jakob stege (1 Mos. 28:12), Jakobs kamp med ängeln (1 Mos. 32:24 ff.), Jakob och Esaus möte (1 Mos. 33:1 ff.), Jakob lägger friska träkäppar i vattenhoarna (Jacobs magiska knep att få spräcklig avkomma på boskapen) (1 Mos. 30:37 ff.). På insidan av locket Drottningen av Saba besök hos Salomo (1 Kon. 10:1 ff.). På skåpets insida finns också en bild av Kristus som Salvator Mundi, världens frälsare, med korsglob och välsignade gest.

2273

2017-06-07