Justus Lundegård, Fiskare vid Montigny-sur-Loing

Klubbat för:

48000 SEK

Arviointi

25 000-30 000 SEK

Kuvaus

JUSTUS LUNDEGÅRD
1860-1924
Fiskare vid Montigny-sur-Loing i Frankrike
Signerad Lundegård Montigny s/ Loing. Olja på pannå, 80 x 45,5 cm.
.
PROVENIENS
Falkkloos Auktioner, 21 april 2002, katalognr 8
.
I mars 1893 anländer Justus Lundegård till Paris. Monets målningar gjorde snabbt intryck på svensken och den franska resan blev verkligen en konstnärlig nytändning. Lundegårds vän Carl Trägårdh hade redan gått över till att arbeta impressionistiskt. Tillsammans lämnade de Paris för att måla ögonblicksbilder av landskapet i norra Frankrike. De stod vid var sitt staffli och målade energiskt ute i det fria, vädret var inget hinder. De målade med entusiasm även om det var vinter och kallt, eftersom snön i solens strålar skapade ett fantastiskt ljus att fånga på duken.
.
Lundegård övergick under denna tid till ett ljust valörmåleri med bleka lokaltoner i rosa, blått, gult och violett. Ljuset och luften skildrade han i en förtunnad färg som gick mot vitt eller gråvitt och detta är centralt i hans franska studier. En av de platser som vännerna besökte var Montigny sur Loing och just där utförde Lundegård med självsäkra och lätta penseldrag auktionens genuint impressionistiska målning. Här finns tydliga drag av Monets och Pissarros måleri. Lundegård och Trägårdh var långt djärvare än Liljefors, Zorn och flertalet andra svenskar som målade i Frankrike vid den här tiden. De gick hela vägen och levde ut impressionismen så som de stora franska mästarna.
.
Lundegård deltog i Parissalongen 1892 med målningen "Effet de neige" med ett imponerande ljus som gjorde intryck på besökarna.
Lundegårds impressionistiska verk står prismässigt i en klass för sig och är sällsynt förekommande på auktionsmarknaden.

3054

Päivämäärä:

2017-06-08