Guido Reni, hans efterföljare, italiensk skola

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

GUIDO RENI
hans efterföljare, italiensk skola, 1600-tal
Allegori över Caritas
Olja på duk, 98 x 86 cm.

Originalet de la Charité av Guido Reni (olja på duk 116 x 90,5 cm) finns i Palazzo Pitti, Galerie Palatine, i Florens, inv. 1912, n°197

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Hovintendent Gösta Stenman, nr 419

3115

2017-06-08