Émile-Antoine Bourdelle, Masque de Pallas Athena

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

ÉMILE-ANTOINE BOURDELLE
Frankrike 1861-1929
Masque de Pallas Athena
Signerad Bourdelle. Mörkpatinerad brons, höjd 34,5 cm, inklusive bas i sten höjd 58 cm.
Utförd 1889
.
PROVENIENS
Bankdirektör Rudolf Bothén
därefter i arv fram till nuvarande ägare
.
Skulpturen ingick i bankdirektören Rudolf Bothéns konstsamling. Han var chef för Banque de Suède i Paris. Fotot visar salongen i parisvåningen och Rudolf Bothén poserar med sina två barn. Skulpturen av Bourdelle syns på spiselhyllan, flankerad av John Stens magnifika väggmålningar. Fotot är taget ca 1921-22.

3164

2017-06-08