Dosa guld Génève omkr. 1810

Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810
Dosa guld Génève omkr. 1810

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

DOSA, 18 k guld, av Jean-Georges Remond (Reymond), Génève 1800-1810, mästare 1783, oval med fällock, dekor av guillocherad emalj, på locket oval medaljong med emaljmålning inramad av orientaliska halvpärlor, innerkanten med inskription: "From Gustavus Prince Royal of Sweden to Sir Alexander Seton, March 1st 1800", 8,2x6 cm, höjd 2,6 cm, vikt 106 g, omfattande emaljskador, två pärlor saknas

Gustavus Prince Royal of Sweden, född 1799, var son till kung Gustav IV Adolf.

PROVENIENS
Familjen Seton Ekolsunds slott.

2057

2017-06-07