Champagnekylare silver

Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver
Champagnekylare silver

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

CHAMPAGNEKYLARE, firma Neresheimer, Hanau 1890-tal, importstämplar Edward Thompson Bryant, London 1895, rund. nedåt avsmalnande, fyra svängda ben med reliefdekor av bacchusansikten och druvklasar, livet med reliefdekor av putti, druvklasar, vinglas och andra vinattribut, två fällbara hänklar med lejonmaskaroner, insats av koppar, höjd 27,5 cm, mynningens diameter 21 cm, vikt exklusive kopparinsats 2335 g

2002

2017-06-07