Bordsskiva, 1700-tal, pietra dura

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

BORDSSKIVA PIETRA DURA, 1700-tal, Italien, carraramarmor med inläggningar av olikfärgad marmor i form av listverk, mitten med kompassros, senare underrede i järnsmide och mässing, höjd 49, 127 x 77 cm, slitage och skador

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2010, nr 2584

2266

2017-06-07