Jaques Grief de Claeuw, Stilleben

Klubbat för:

470000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

JACQUES GRIEF DE CLAEUW
Holland 1623-1694
Stilleben
Signerad J D Claeuw och daterad 1648. Olja på pannå, 65 x 52,5 cm.

EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris

PROVENIENS
Grevinnan Harriet Wachtmeister (född Wachtmeister), Bella Vista , Hittarp

LITTERATUR
Ingvar Bergström, Studier i holländskt stillebenmåleri under 1600-talet, akademisk avhandling, Göteborg 1947, målningen finns avbildad, fig. 205 och omnämnd på sidan 249.

Jacques de Claeuw blev 1646 medlem av Confreria pictura i Haag. Stillebenet har tillkommit 1648 under konstnärens tid i Haag, från 1651 är han verksam i Leiden.
I Ingvar Bergströms avhandling beskrivs målningen "I grevinnan Harriet Wachtmeisters samling på Bella Vista, Hittarp finns ett litet utsökt stilleben av Jacques de Claeuw, vilket återger ett bordshörn med en grönbrun, med vitt till hälften fylld remmare, kring vilken grupperats druvor, en citronhalva med vidhängande, vindlande skal samt en tenntallrik. Bordet är delvis täckt med av en guldfransad mörkgrön sammetsduk, som faller ned över framkanten i djupa veck. Ljuset kommer snett uppifrån höger. Tonen är saftigt mättad gulbrunt till brunt".

3135

2016-12-08