Trädgårdsfontän sannolikt Handyside

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

75 000-100 000 SEK

TRÄDGÅRDSFONTÄN, England 1800-talets tredje kvartal, sannolikt Handyside, i form av två putti på ett stenröse bärande ett ymninghetshorn krönt av bassäng med bladhölstrad botten och mynning med dekor av äggstav, postament med lagerkransar, svärtat gjutjärn, höjd 165,5 cm, slitage

Andrew Handyside tog 1848 över sin farbrors välrenommerade gjuteri, Britannia Foundry, som startades 1820. Redan efter tre år hade företaget expanderat och på den första världsutställningen, i London 1851, visades ett stort urval av klassiska trädgårdsornament. Fontänmodellen finns avbildad i Handysides katalog utgiven omkring 1850.

1181

2016-06-07