Terrin silver Leipzig/Weissenfels omkring 1800

Klubbat för:

36000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

TERRIN MED LOCK, oidentifierad mästarstämpel IGP, Leipzig/Weissenfels (Sachsen-Anhalt) omkring 1800, oval på oval kälad fot, två uppsvängda tudelade hänklar med dekor av lejonmaskaron och vid fästet ett bockhuvud, invändigt förgylld, toppigt lock med kälad kant, frukt- och bladknopp, längd exkl. hänklar 32,5 cm, höjd 42 cm, vikt ca 3890 g, smärre lagningar

1220

2016-06-07