Tekke, 1800-talets mitt

Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt
Tekke, 1800-talets mitt

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

TEKKE, 1800-talets mitt, 295 x 197 cm inkl kelim, lagningar, slitage
PROVENIENS
Ellen Rasch, Stockholm
Ellens far Rudolf Rasch och hans bror Herman Rasch bedrev under början av 1900-talet affärsverksamhet i Ryssland tillsammans. Det var där Rudolf träffade och gifte sig med Ellens mor Zinaida de Joltanowsky - dotter till General Vassili de Joltanowsky och Tekke-mattans ägare.
General Vassili de Joltanowsky boende i St Petersburg var således Ellen Raschs morfar. Hans fru och Ellens mormor var barnbarnbarn till Rysslands krigshjälte Fältmarskalk Michail Kutuzov och Greve av Smolensk (slaget vid Austerlitz och Borodino och som slutligen besegrade Napoleon I och även figurerar i Leo Tolstojs "Krig och Fred").
Vassili blev senare Militärguvernör över södra Ryssland under Tsar Nikolaj II . Kort efter sin utnämning utsattes han för ett attentat och sköts 1905. Hans då 7-åriga dotter Zinaida flydde sedermera 1917 revolutionens Ryssland med sin man Rudolf via Konstantinopel och bosatte sig så småningom i Stockholm.
Mattan återbördades från St Peterburg/Petrograd till Stockholm med SS Ångermanland och kom efter ett antal år tillbaka till familjen. Mattan har sedan dess tillhört familjen och hängt som väggbonad i Ellens Raschs hem.

1384

2016-06-07