Tebord med fajansbricka 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

170000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

TEBORD, gustavianskt stockholmsarbete, tillverkat vid Marieberg eller Rörstrand, bricka av fajans med dekor i sepia av pastoralt landskap med vattendrag och ruiner i Claude-Joseph Vernets art, kanten med bandfläta och illusorisk kannelering, sengustavianskt originalställ fanerat med mahogny, lister och beslag i mässing, kortsidor med ljusbrickor, avsmalnande kannelerade ben krönta med guttæ, avslutande fothylsor med hjultrissor, märkt MR W, höjd 77, 90 x 61,5 cm, brickan med smärre nagg och kantlagningar, stället med obetydliga lagningar

1074

2016-06-07