Tallrik ur Strömsholmsservisen

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

TALLRIK från HEDVIG ELEONORAS STRÖMSHOLMSSERVIS, tenn, stämplat Harmen Barentssen Haen (tenngjutare i Amsterdam 1653-1695), graverat med Riksänkedrottningen Hedvig Eleonoras monogram HERS (Hedvig Eleonora Regina Sueciae) under kunglig krona samt på brättets undersida STRÖMSHOLM A.o 1680 FÖR GOVUERN, bredbrättad med djup botten, märkt med iniatialer M.N.D., diameter 31 cm, slitage, smärre bucklor
PROVENIENS:
Drottning Hedvig Eleonora, Strömsholms slott i Västmanland
LITTERATUR:
Albert Löfgren: Stockholms Kanngjutareskrå, Det svenska tenngjutarehantverkets historia, del I, band II, Stockholm 1933, sidan 51 jämför omnämnt fat med samma gravyr på brättets undersida, jämför avbildade fat illustration 29, 30 & 45
B. Dubbe: Tin en tinnegieters in Nederland, Lochem 1978, jämför stämpel sidan 332, nr 192b
Keur van tinuti de havensteden Amsterdam, Antwerpen en Rotterdam, Antwerpen 1979, sidan 194 & 326 jämför stämpel för Barend Harmansz Haan och hans son Harmen Barentssen Haen
Tenn var en viktig del i det dukade bordets attiraljer under barocken och i riksänkedrottning Hedvig Eleonoras hovkasseräkningar kan man se vad som beställdes och av vilken mängd. Drottningen kom att göra beställningar både från svenska och engelska kanngjutare. De svenska kom till stora delar att tillverka bruksföremålen som ett kungligt slott krävde. I boken Stockholms Kanngjutareskrå av Albert Löfgren står att läsa vad Hedvig Eleonora lät beställa för hovets räkning under åren mellan 1687 och 1715 från en kanngjutare, Johan Johansson (mästare i Stockholm 1677-1715), bägare, 40 st., flaskor, 34 st., tvättfat, 18 st., nattpottor, 5 st., ljusstakar, 39 par, fat och tallrikar minst 50 dussin.
Det kungliga garnityret kom dock att tillverkas av de främsta kanngjutarna i London, däribland Jaques Taudin, samt av två stockholmsmästare Johan Johansson (1677-1715) och Viet Fijthsson (1637-1686). Auktionens tallrik är gjord av en mycket ovanlig tillverkare i Amsterdam, Harmen Barentssen Haen, verksam 1653-1695. Fadern Barend Harmansz Haan var också tenngjutare verksam i Amsterdam, 1617-1648, sannolikt fortsatte sonen använda sin fars mästarstämpel HB. Garnityret kom att graveras på brättets framsida med Riksänkedrottningens monogram HERS under kunglig krona och på brättets undersida med inventarienummer, namn på slottet där det förvarades samt införskaffningsåret. Jaques Taudin var den förste av Londonkanngjutarna att exportera till det svenska hovet. Han var en av de främsta och en av nydanarna inom kanngjutarskrået i London beträffande bättre metoder och material, som han till en början höll hemliga.
Karl X Gustav skänkte Strömsholm till drottning Hedvig Eleonora år1655. Som änka uppdrog hon till Nicodemus Tessin d.ä. att rita ett förslag till ett helt nytt modernt slott. Ritningarna var klara år1668. Den holländske murarmästaren Krin Classon Reimund började med sex gesäller uppmurningen av det nya huset som stod klart under tak hösten år 1672. Riksänkedrottning Hedvig Eleonora (1636-1715) är den person som stod för kontinuiteten under den karolinska eran i svensk historia. Gift med Karl X Gustaf vid 18 års ålder, änka vid 24 och mor till Sveriges blivande regent Karl XI, som vid faderns död endast var 4 år gammal. Den Pfalzisiska familjen var en ung familj på tronen och inte en självklarhet i allas ögon. Hedvig Eleonora kom dock mycket målmedvetet att befästa familjens position. Inte minst berättar hundratals porträtt på den blivande Karl XI och allegoriska verk över familjens historia av hovmålaren David Klöcker Ehrenstrahl om hur hon medvetandegjorde alla i sin närhet om vem som var den rättmätige arvtagaren till Sveriges tron. Vackra byggnader, målningar och föremål var något som Hedvig Eleonora omgett sig med redan som liten prinsessa. Att bygga gav henne "yppersta nöje och ro " och alla dessa slott som hon kom att bygga, förvärva och låta bygga om samt nyinreda krävde även det bästa vad gällde konsthantverket och bruksföremålen.

1141

2016-06-07