Sven Hedins rökbord

Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord
Sven Hedins rökbord

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

SVEN HEDINS RÖKBORD, Jaipur, Indien 1800-talets andra hälft/omkring 1900, polykromt bemålat träunderrede med glasmålningar, bricka i mässing med dekor av växtornamentik märkt School of Art Jeypore, höjd 62,5, diameter 78,5 cm, slitage, skador
Medföljer fotografi med Sven Hedin sittande vid bordet i sin bostad
PROVENIENS:
Upptäcksresanden Sven Hedin (1865-1952), Stockholm
förvärvad av konstnären Sven-Olof Ehrén som var vän till Hedin
därefter i arv inom familjen

1157

2016-06-07