Storfurstinnan Olga Alexandrovna, Interiör

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

GRAND DUCHESS OLGA ALEXANDROVNA
Ryssland 1882-1960
Interiör från Storfurstinnans hem utanför Köpenhamn
Signerad Olga. Akvarell på papper, bildyta 27 x 33,5 cm.

Enlig påskrift på baksidan, "Målad av Storfurstinnan Olga år 1945, som då bodde utanför Köpenhamn. Valeska Randel besökte Storfurstinnan genom förmedling av hennes hovdam Madame Iskra. Blev inbjuden på the, som dracks vid bordet, som är här avbildad, tillsammans med väninnan Sonja Veit- Köpenhamn".

PROVENIENS
Valeska Randel, Köpenhamn, senare i arv till nuvarande ägare.

Enligt boken "Storfyrstinde Olga i eksil" av Karsten Fledelius, Kim Frederichsen och Anne Hedeager Krag, var Olga dotter till tsar Alexander III och Maria Fjodorovna, född Marie Sophie Frederikke Dagmar av Danmark. Under största delen av sitt liv levde den sista ryska storfurstinnan (1882-1960) i exil - först i Danmark, dit hon efter den ryska revolutionen 1917 flydde tillsammans med sin mor, sedan i Kanada.
Hennes öde var dramatiskt. Olga föddes i en kungafamilj och dog på en fattig kanadensisk gård. Hennes lyckligaste år i exil var den tid då hon bodde i Köpenhamns förort Ballerup. Fram till sin död älskade hon dock sitt hemland - Ryssland.
Olga var en begåvad konstnär, och hennes verk visar hennes längtan efter Ryssland.

2277

2016-06-08