Spegellampett sengustaviansk av Lago Lundén

Klubbat för:

40000 SEK

Schätzwert

40 000-50 000 SEK

Beschreibung

LAGO LUNDÉN (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), spegellampett, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad L.LUNDEN samt Stockholms hallstämpel 1793, för två ljus, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall samt ljusblå bemålning, krönet med äggstav, infattad gipsmedaljong med profilporträtt av Gustav III, dekor av växtornamentik, ramen med bandfläta och pärlstav, nedre sarg med draperifestong och pärlstav, baksidan med samtida påskrift "18 timmar Lampett N:o 1 A:Ö:B:" (Anders Öberg, rammakare och bildhuggare i Stockholm 1780-ca 1800), ljusarmar i mässing, kvicksilverfolierat glas, 99 x 62 cm, smärre slitage, obetydligt dekorbortfall, ljusarmar med spår av el

1063

2016-06-07