Spegellampett i rokoko

Spegellampett i rokoko
Spegellampett i rokoko
Spegellampett i rokoko
Spegellampett i rokoko

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

SPEGELLAMPETT, stockholmsarbete i rokoko, för två ljus, dekor i pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, ramen med växtornamentik, fasettslipat kvicksilverfolierat glas, originalbakstycke med påskrift i rödkrita, ljusarmar i mässing, 72 x 55 cm, smärre folieringsskador, fästen för ljushållare kompletterade

PROVENIENS:
Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling

LITTERATUR:
Lars & Ursula Sjöberg: Rum för möbler, Västerås 1998, sidan 63 jämför liknande lampett

1016

2016-06-07