Spegel i rokoko tillskriven Meunier

Klubbat för:

32000 SEK

25 000-30 000 SEK

NICLAS MEUNIER (spegelfabrikör i Stockholm 1754-1797, kunglig hovspegelmakare 1769) tillskriven, spegel, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med genombruten dekor, rocailler och voluter, nedre sargen med voluter och graverade ytor, fasetterade kantglas med förgylld pastellagedekor av blomslingor, fasetterade kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 79 x 36 cm, slitage, smärre dekorskador, kantglas med enstaka sprickor

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 178 jämför spegel signerad och daterad av Niclas Meunier 1778

1132

2016-06-07