Spegel i rokoko av Johan Åkerblad

Klubbat för:

40000 SEK

40 000-50 000 SEK

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, stockholmsarbete i transition, signerad IÅ under krona samt Stockholms hallstämpel 1770, dekor i papier maché, sannolikt originalförgyllning i deux couleurs med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med dekor av bandrosett, lagerfestonger, korslagda facklor och voluter, graverade ytor, genombruten nedre sarg med lagerfestong, fasetterade och kvicksilverfolierade originalglas, originalbakstycke, 94 x 41 cm, slitage, smärre retuscher och sprickor

LITTERATUR:
Torsten Sylvén & Elsebeth Welander-Berggren: Speglar, Spegelmakare och Fabrikörer i Sverige 1650-1850, Stockholm 2000, sidan 245 jämför snarlik spegel av Johan Åkerblad 1773

1133

2016-06-07